10 miliardë planete "binjake" me Tokën

Shko poshtë

10 miliardë planete "binjake" me Tokën

Mesazh nga Benjamin prej Tue Mar 10, 2009 8:47 am

Në gjithë hapësirën e galaktikës tonë ndodhen rreth 10 miliardë planete të ngjashem me Tokën por ndoshta që të gjithë të pabanuar.
Kete e ben te ditur astronomi amerikan Alan Boss nga Uashingtoni, ne baze te zbulimeve me te fundit qe jane bere nga teleskopet e fuqishem tokesore. Prej pak kohesh, Boss ka publikuar nje liber me titull "The Crowded Universe" qe eshte bere best seller per te apasionuarit pas mistereve te universit.

"Kemi arritur ne perfundimin se ekzistojne 10 miliarde planete binjake te Tokes vetem ne galaktiken tone, por duke ditur se ne univers ka 100 miliarde galaktika, atehere ky numer mund te jete shume here me i madh", thekson astronomi. Kjo do te thote se 10 miliarde planetet e ngjashem me Token kane karakteristikat e planetit tone, qe do te thote; planete qe rrotullohen rreth diejve te tyre ne nje distance as te afert por as te larget nga ylli i tyre.

Sipas Boss, planetet mund te ndahen ne tre kategori; gjigande si Jupiteri, topa akulli si Neptuni dhe super-planete si Toka. Cdo yll gjate procesit te krijimit, formon rreth vetes planete te ndryshem te krijuar nga gazi dhe pluhuri.

"Ne tani shikojme vetem planetet gjigande, por prane tyre ndodhen edhe te vegjelit, binjaket absolute te Tokes qe mund t'i shikojme dhe studiojme pas shume vjetesh. Perkohesisht mund te hipotezojme se vetem 10 % e planeteve te cdo galaktike jane te njejte me Token, cka do te thote rreth 10 miliarde", thekson astronomi amerikan.
Por pavaresisht kushteve te krijuara per zhvillimin e jeteve ne keto planete, Boss mendon se ne keto planete jo domosdoshmerisht eshte zhvilluar jeta si ne Toke, pasi gjithcka varet nga itenerari i evolucionit te materies. Nderkohe, per kete qellim, ne 5 mars te ketij viti do leshohet ne hapesire nje teleskop, ne gjendje te vezhgoje me fuqi shume here me te madhe galaktiken tone.
avatar
Benjamin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 443
Age : 25
Location : N'Matiqan
Registration date : 10/10/2008

Character sheet
Procesi:
0/0  (0/0)

Shiko profilin e anëtarit http://www.3pika.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi