Atmosfer
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Përgatitjet e fundit për Kuran Fest 2008

Shko poshtë

Përgatitjet e fundit për Kuran Fest 2008 Empty Përgatitjet e fundit për Kuran Fest 2008

Mesazh nga enes Fri Oct 24, 2008 9:50 am

Përgatitjet e fundit për Kuran Fest 2008 1817

Vitin e kaluar, kur për herë të parë u organizua gara në lexim të Kuranit, "Kuran Fest" ishte organizuar vetëm në nivel kombëtar. Por, organizatorët qysh atëherë paralajmëruan se edicioni i dytë i Kuran Fest-it do të jetë në nivel të shtetve të Ballkanit dhe se tradita do të vazhdojë edhe viteve të ardhshme.

Në edicionin e parë të Kuran Fest-it ishin paraqitur 25 konkurrues ku nga mesi i tyre vetëm 12 më të mirët fituan të drejtën për të marrë pjesë në natën finale. Fituesi i parë i këtij manifestimi u shpall Salih Beqiri nga Vitia i cili u shpërblye me një udhëtim falas për në Haxhxh. Organizimi teknik i "Kuran Fest 2007" ishte shumë në nivel. Zërimi korrekt dhe paraqitja vizuale e përkthimeve të ajeteve Kuranore që lexoheshin nga garuesit dhuruan qaste të këndshme të githë pjesëmarrësve që gjendeshin në sallën e shtëpisë së kulturës në Prizren. Shpresojmë se edhe sivjet përgatitja teknike do të jenë në nivel, së paku ashtu siq ishte vitin e kaluar.

"Deri më tani janë paraqitur disa konkurrues nga Kosova dhe Maqedonia, ndërsa interesimin për pjesëmarrje në këtë garë kanë shprehur edhe disa lexues nga Shqipëria dhe Bosna, të cilët pritet së shpejti t'i dërgojnë inqizimet e tyre" – deklaroi hfz. Faton Bytyqi, anëtar i Këshillit Organizues dhe vazhdoi: "Shpërblimet për edicionin e dytë të Kuran Fest-it janë: 500 Euro për fituesin e vendit të parë, 300 për të dytin dhe 200 për vendin e tretë. Të gjithë pjesëmarrësit do të shpërblehen edhe me dhurata të tjera, si: CD, libra dhe rekuizita".

Për të gjithë ata që dëshirojnë të konkurrojnë në këtë garë, nuk ka mbetur shumë kohë, pasi konkursi përfundon të dielen më 26 Tetor. Ditën e nesërme në faqen zyrtare të Kuran Fest-it www.kuranfest.com do të publikohen emrat e atyre që do të garojnë në natën finale më 1 Nëntor në ora 19:00 në sallën e Hotel Therandës në Prizren.
enes
enes
Super Moderator
Super Moderator

Numri i postimeve : 80
Age : 30
Location : Rahovec
Registration date : 19/10/2008

http://www.vizioni.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Përgatitjet e fundit për Kuran Fest 2008 Empty Koha për xhami në Slloveni

Mesazh nga enes Fri Oct 24, 2008 9:53 am

Përgatitjet e fundit për Kuran Fest 2008 7798

"Komuna e Lubjanës ka dhënë lejen për ndërtimin e xhamisë si dhe ka dhënë vendin në zemër të qytetit për një çmim prej 4.6 milion Eurosh," thotë Nexhad Grabus, Myftiu i Sllovenisë për IOL.

"Mirëpo ne duhet të mbledhim këtë shumë parash para fundit të vitit," thotë ai.

Muslimanët Slloven filluan më fushatën për grumbullimin e parave para disa muajve, duke filluar me bashkësinë e tyre.

Ata organizuan ceremoni për grumbullim të ndihmave gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit ku një numër i madh i anëtarëve ofruan kontributet e tyre.

"Ne kemi bërë ftesa për të gjithë bashkësinë tonë muslimane, veçanërisht për tregtarët. Në këtë ceremoni u tubuan më së 500.000 Euro," tha Grabus.



Përgatitjet e fundit për Kuran Fest 2008 7799

Komuna ka dhuruar 5000 Euro si shenjë respekti për komunitetin musliman.

"Deri tani kemi tubuar 700.000 Euro dhe presim që ky numër të arrij 1.000.000 Euro deri në fund të vitit."

Kemi arsye të brengosemi për 3.6 milionët tjera.

Bashkësia Islame e Sllovenisë ka kërkuar ndihmë nga qeveri të ndryshme muslimane dhe organizata ndërkombëtare joqeveritare.

Përveç xhamisë në projekt parashihen të jenë edhe qendra Islame, qendra kulturore, shkolla Islame e para e këtij lloji në këtë shtet si dhe banesa për imamin.

Sllovenia ka rreth 50.000 banorë musliman, apo 2.4 përqind të tërë popullsisë.

Islami është feja e dytë pas asaj Romano-Katolike në këtë shtet Evropian.

Kemi pritur për këtë xhami qe 40 vite, thotë Grabus.

Deri tani gjenden 15 mesxhide ( vende për faljen e namazit ) në tërë Slloveninë, ndërsa dy prej tyre në Lubjanë.
enes
enes
Super Moderator
Super Moderator

Numri i postimeve : 80
Age : 30
Location : Rahovec
Registration date : 19/10/2008

http://www.vizioni.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi