Atmosfer
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Formula për EULEX-in, më se largu deri në dhjetor

Shko poshtë

Formula për EULEX-in, më se largu deri në dhjetor Empty Formula për EULEX-in, më se largu deri në dhjetor

Mesazh nga Benjamin Thu Oct 23, 2008 8:14 am

Formula për EULEX-in, më se largu deri në dhjetor 4823
Duke u thirrur në burimet e saj në Bruksel, një gazetë e Vojvodinës ka bërë të ditur se - më së largu deri në dhjetor - do të gjendet formula, sipas së cilës, EULEX-i do të vendoset në Kosovë me pajtim të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara.

Sipas gazetës "Dnevnik", të premten në Beograd do të mbërrijë drejtori për Ballkanin i Këshillit të Evropës, Stefan Lehne, për t'u marrë vesh me zyrtarët serbë për detajet e dokumenteve që do të dërgohen në New York.

"Pala serbe deri të premten duhet të formulojë me saktësi tri kërkesat e saj që kanë të bëjnë me kërkesën që EULEX-i të jetë prezent në Kosovë në bazë të vendimit të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, të jetë neutral ndaj statusit dhe të mos e zbatojë Planin e Ahtisaarit', ka thënë ky burim nga Brukseli.

Ideja është që Këshilli i Sigurimit të mos votojë për një rezolutë të re, por që vendimi të shqiptohet në formë të komunikatës të kryesuesit të tij, të cilën do të përpilonin shtetet anëtare të KS të OKB-së.
Benjamin
Benjamin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 443
Age : 31
Location : N'Matiqan
Registration date : 10/10/2008

Character sheet
Procesi:
Formula për EULEX-in, më se largu deri në dhjetor Left_bar_bleue0/0Formula për EULEX-in, më se largu deri në dhjetor Empty_bar_bleue  (0/0)

http://www.3pika.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi