Atmosfer
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Surroi: Kosova nuk po funksionon si shtet

Shko poshtë

Surroi: Kosova nuk po funksionon si shtet Empty Surroi: Kosova nuk po funksionon si shtet

Mesazh nga Admin Wed Oct 22, 2008 2:33 pm

Surroi: Kosova nuk po funksionon si shtet 7772
Publicisti Veton Surroi ka thënë se Kosova nuk është shtet funksional dhe pushteti që aktualisht ka Kosova nuk buron nga Kushtetuta e saj.

Dokumenti që më së paku zbatohet në Kosovë, sipas Surroit, është Kushtetuta e Republikës së Kosovës.

Këto komente Surroi i bëri në një debat me temën "Nga njohja deri të krijimi i shtetit – Si më tej në Kosovë?, organizuar nga Iniciativa Evropiane e Kosovës dhe nga Fondacioni "Henrich Boll".

Sipas tij, e vetmja pjesë që institucionet e vendit janë treguar të vëmendshme është kontrollimi i parasë publike. Ai ka thënë se në Kosovë ka përzierje pushtetesh në mes të UNMIK-ut, strukturave paralele serbe, EULEX-it dhe institucioneve të Kosovës. Dhe kjo përzierje pushtetesh, sipas tij, sjell deri tek një paqartësi se kujt duhet t'i përgjigjen këto institucione që aktualisht veprojnë në Kosovë.

Përfaqësuesi i Zyrë Civile Ndërkombëtare, Andy McGuffie, tha se synimi i BE-së është stabiliteti i Ballkanit, në mënyrë që të ketë një afrim më të madh të këtij rajoni drejt Bashkimit Evropian.
Admin
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 151
Age : 29
Registration date : 10/10/2008

http://school.ace.st

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi