Atmosfer
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

KS i OKB-së më 7 nëntor miraton misionin EULEX

Shko poshtë

KS i OKB-së më 7 nëntor miraton misionin EULEX Empty KS i OKB-së më 7 nëntor miraton misionin EULEX

Mesazh nga Benjamin Fri Oct 24, 2008 7:27 am

KS i OKB-së më 7 nëntor miraton misionin EULEX 4555
Këshilli i Sigurimit sipas të gjitha gjasave më 7 nëntor do të miratojë ardhjen e EULEX-it në Kosovë.

"Me vendimin e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara do të përmbushen të tria kushtet për ardhjen e EULEX-it në të cilat ka insistuar presidenti i Serbisë Boris Tadiq", kanë thënë burime diplomatike për gazetën "Veçernje novosti" të Beogradit.

Tadiq ka thënë se EULEX është i pranueshëm për Serbinë me tri kushte: që misioni i BE të miratohet nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së, të jetë neutral sa i përket statusit të Kosovës dhe që të mos zbatohet plani i Ahtisaarit.

Sipas gazetës, burimet diplomatike nuk kanë saktësuar se në cilën formë KS i OKB-së do të përmbushë kushtet e Tadiqit - a do të jetë kjo një rezolutë e re apo komunikatë - por kanë theksuar se kërkesat e kreut të shtetit të Serbisë do të respektohen.
Benjamin
Benjamin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 443
Age : 31
Location : N'Matiqan
Registration date : 10/10/2008

Character sheet
Procesi:
KS i OKB-së më 7 nëntor miraton misionin EULEX Left_bar_bleue0/0KS i OKB-së më 7 nëntor miraton misionin EULEX Empty_bar_bleue  (0/0)

http://www.3pika.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi