Kuriozitete nga Gjeografia

Shko poshtë

Kuriozitete nga Gjeografia

Mesazh nga Ah-f_m@wy1 prej Thu Apr 09, 2009 4:16 pm

Disa kuriozitete interesante nga lemija e Gjeografisë:

1.Lumi Amazona është i vetmi lum që nuk ka të ndërtuar asnjë urë mbi të.

2.Lumi më i gjatë në botë është Nili me gjatësi 6.671 km. që gjendet në Afrikë.

3.Malet më të larta në Ballkan janë Alpet Shqiptare dhe kanë 13 maje me mbi 2.500 metra lartësi dhe sipërfaqe 2.240 km².

4.M 1592 Galileu Galileo zbuloi termometrin e parë, mirpo termometri me I përshtatshëm u punua në Itali më 1654.

5.Ujëvara më e madhe në Botë është “Engjël” e lumit Karao (Venezuelë). Lartësia nga e cila bie uji është 1.000 m. Kjo ujëvarë është vetëm një nga shumë ujëvarat e larta në këto anë te Venezuelës. Emrin e ka marrë sipas pilotit amerikan Xhimi Engjël i cili në vitin 1933 e ka vizituar dhe vendosur në ditarin e tij.

6.Mali më I lartë në Kosovë është Gjeravica me 2.656 m, lartësi.

7.Ne nje nate te kthjellet mund te shihen rreth 2000 yje me sy te lire.

8.A e dini se sa eshte temperatura me e ulet e regjistruar ndonjehere mbi siperfaqen e tokes ? - 89.2° C, ne Antarktide.

Ah-f_m@wy1
Fillestar
Fillestar

Numri i postimeve : 10
Age : 25
Registration date : 09/04/2009

Shiko profilin e anëtarit http://www.mesohu.org

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi