IMOVIO iKit – laptopi më i vogël në botë

Shko poshtë

IMOVIO iKit – laptopi më i vogël në botë

Mesazh nga Emir prej Mon Oct 27, 2008 7:29 amLaptopi nga kompania IMOVIO, e cila nuk është edhe aq e njohur, është “një lloj” pajisje më e vogla me të gjitha karakteristika e laptopit.
iKit nuk është si Palm apo pocket PC, por është një shkurtabiq i laptopit të vërtetë me dimensione 95 x 65 x 15.5 milimetra dhe peshë prej 113 gramësh. Është përgjysmë më i lehtë se Nintendo DS, por edhe rreth 20 gramë më i lehtë se iPhone, të cilin të gjithë, pak a shumë, kemi pasur rastin ta mbajmë në duar. Tastiera, natyrisht, është QWERTY e plotë, derisa ekrani QVGA është prej 2.8 inçësh.

Procesori i integruar Marvell prej 312 MHz dhe 128 MB RAM nuk mjafton për sistemin operativ XP prandaj në iKit gjendet ai Linux i cili ofron çdo gjë që është e nevojshme.Vogëlushi nga kompania IMOVIO lidhet me pajisjet tjera me anë të lidhjeve Bluetooth 2.0 dhe Wi-Fi 802.11 b/g, por ka edhe HSDPA të integruar.

Çmimi i këtij laptopi është rreth 165 euro, e kush të dojë...
avatar
Emir
Admin
Admin

Numri i postimeve : 507
Age : 24
Location : N'Zemer T'Loqkes
Registration date : 20/10/2008

Shiko profilin e anëtarit http://www.atmosfer-ks.tk

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi