Deti Egje

Shko poshtë

Deti Egje

Mesazh nga Ah-f_m@wy1 prej Thu Apr 09, 2009 4:26 pm

Deti Egje


Deti Egje eshte pjese e Detit Mesdhe, dhe shtrihet ne mes Greqise dhe Turqise. Nepermjet grykes se Bosforit, detit Marmara dhe Dardaneleve lidhet me detin e Zi. Konsiderohet djep i dy kulturave antike asaje Greke dhe Mikene. Me vone kete det e zotruan Persianet, Bizantinet, Gjenovasit si dhe Osmanet. Sot Detin Egje e ndajne Greqia dhe Turqia. Emrin e ka marre nga Egjeu sipas mbretit mitik te Athines.
__________________

Ah-f_m@wy1
Fillestar
Fillestar

Numri i postimeve : 10
Age : 25
Registration date : 09/04/2009

Shiko profilin e anëtarit http://www.mesohu.org

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi