Deti i vdekur

Shko poshtë

Deti i vdekur

Mesazh nga Ah-f_m@wy1 prej Thu Apr 09, 2009 4:24 pm

Deti i vdekur

Deti i Vdekur eshte liqe ne Lindjen e Aferme por kahere e quajme det.Cilesohet si deti me i njelmet ne bote. Saliniteti aq eshte i madh sa qe ne te nuk ka jete, perveq disa mikroorganizmave-bakterje. eshte det i mbyllur dhe bregun e tij e ndajne Izraeli dhe Jordania, dhe e ka nji rrjedhe, lumin Jordan. Kripshmeria e tij eshte 30%, gje qe eshte 9 here me e larte se uji i zakonshem i detrave. eshte i gjate 67 km dhe i gjere deri ne 18 km. Deti i Vdekur njiherit eshte depresioni me i madh ne bote(lartesia me e vogel e tokes) ndersa siperfaqja e tij eshte ne -418 metra te lartesise mbidetare dhe gjithnji eshte duke rene. Thellesia e detit te vdekur eshte 330 m.


Uji i detit te Vdekur kryesisht eshte i nxehte, dhe nxemja e tij nuk eshte e nevojshme. Per shkak se uji eshte shum i njelmet e ka dendesine e madhe. Ne 35 mertrat e siperme kripshmeria eshte 30 e 40 % dhe temperature arrine 19 -37 grade celsius. Ne kete gjendje nuk eshte e mundur futja ne uje deri ne qafe, sepse trupi i njeriut ngritet mbi uje posa te hyje ne uje ne lartesine e gjoksit, keshtuqe notimi eshte pothuajse i pamundur pershkak se trupi qendron ne siperfaqe. Kujdesi duhet te jete i larte qe ndonji pik uji mos te depertoj ne sy, sepse eshte e domosdoshme shperlarja me uje te zakonshem, - deti eshte aq i njelmet sa qe eshte e pamundur hapja e syve.


Pershkak te kripshmerise uji i detit te Vdekur eshte shume i sherueshem. Pas daljes nga uji trupi mbetet i mbuluar me nje shtrese te trashe te kripes, e cila me kalimin e kohes vepron ne lekure.Ne fund te detit eshte edhe shtresa e baltes me te cilen njerzit bejne lyerjen e trupit per shendet me te mir
__________________

Ah-f_m@wy1
Fillestar
Fillestar

Numri i postimeve : 10
Age : 25
Registration date : 09/04/2009

Shiko profilin e anëtarit http://www.mesohu.org

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi