Trojanët sulmojnë edhe Celularet

Shko poshtë

Trojanët sulmojnë edhe Celularet

Mesazh nga Admin prej Tue Jan 27, 2009 10:16 am


Trojanët, programet softuerike dashakeqe të cilët janë karakteristike për internet dhe pajisje kompjuterike, janë paraqitur edhe në telefonat celularë.

Sipas pohimeve të kompanisë Kaspersky Lab (një prej kompanive kryesore në sektorin e zhvillimit të sistemeve të sigurisë), është zbuluar trojani Python.Flocker i cili sulmon telefonat celularë që funksionojnë nën sistemin operativ Symbian.

Është zbuluar se trojani mund të transferojë shuma të vogla të parave nga xhirollogaria e përdoruesit në atë të sulmuesit.

Duke pasur parasysh se caku i sulmuesve është operatori i telefonisë mobile nga Indonezia, përdoruesit nga Evropa dhe pjesët tjera të botës nuk kanë probleme me trojanin në fjalë.

Trojani është shkruar në gjuhën programuese Python dhe bartet me anë të porosive SMS e cila në fakt është urdhër për transferimi i parave nga një llogari bankare një tjetrën.
__________________
avatar
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 151
Age : 23
Registration date : 10/10/2008

Shiko profilin e anëtarit http://school.ace.st

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi