DREJTSIA (per ata qe dojn me levu AFORIZMA)

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

DREJTSIA (per ata qe dojn me levu AFORIZMA)

Mesazh nga Admin prej Mon Jan 26, 2009 3:37 pm

DREJTSIA

♦ Edhe nese eshte e hidhur thoni te drejten. Hadith
♦ Nese nje njeri u thote juve e nuk ka njeri te drejtee dijeni se ai eshte nje mashtrues. George Berkeley
♦ Ky eshte profesioni qe kam zgjedhur une ne kete bote, fjala le te jene si dru vetem te jene tek e drejte. Mehmet Akif Ersoy
♦ Nese ti je i drejte dhe fjalite te drejta i ke. Nuk gjendet e drejta tek ti nese ti je i shtrember. Yunus Emre
♦ Ta shohesh te drejten dhe mos ta veprosh eshte i pa guximte. Konfieyus
♦ E drejta jep fruta ne edo aspekt. Schiller
♦ Fruta me e mire e drejtesise eshte qetesia e shpirtit. Epikuros
♦ Drejtesia eshte dielli i pafundesise si qofte nje dite do lindi. Wendel Philips
♦ Ai qe eshte i shtrember e ka dhe hijen te shtrember. Hz. Ali
♦ Rruga e suksesit te sakte eshte vetem e drejta. Moge
♦ Asnje trashegimi nuk eshte me e pasur se drejtesia. Shakespeare
♦ Fjalet e Zotit u plotesuan me drejtesi. Fjalet e Tij nuk mund ti ndryshojne askush. Surja En`am/115
♦ E shtrembra mund te hyne ne edo lloj forme ndersa e drejta hyn vetem ne nje forme. J.J. Rousseau
♦ E shtrembra del nga vrima e miut, e drejta nuk del as nga dyert. Bernard SahwFEJA
♦ Allahu ia rregullon jeten atij qe rregullon fene. Hz.Ali
♦ Feja, nuk eshte te shikosh dieka nga nje penxhere por eshte te shikosh edo gje nga nje penxhere. Robert E. Sega
♦ Feja eshte nje mbulese, per mbretin eshte nje mbrojtje. Ai qe nuk ka mbulese dhe ai qe nuk ka mbrojtje eshte shkaterruar. Imam Gazali
♦ Feja eshte zot i nje shtepie te madhe qe vete zoti i shtepise nuk mund ta zoteroje ate shtepi pa te. Samuel Johnson
♦ Feja dhe edukata ne te vertete jane dy pjese te ndara nga ana e veeorive por qe plotesojne njera-tjetren. Heinrich Heine.
♦ Dobesimi i ndjenjave te edukates dhe te fese eshte aq e rrezikshme sa dobesimi i mendjes. Alexis Carel
♦ Feja na urdheron qe te lartesohemi nga gjitha anet e botes dhe feja na larteson. Hz.Ali
♦ Feja eshte forca me e forte qe ekziston ne historine e botes. Ndjenjat e fese tek njeriu jane veeori te pa fundme. Benjamin Costant
♦ Origjinalitetin e fese nuk mund te arrijme ta kuptojme asaj vetem mund ti qendrojme te mahnitur. Mevlana
♦ Nuk jemi te prapambetur nga feja, nga qe jemi te prapambetur u larguam nga feja. Peyami Safa
♦ Ne nje vend qe nuk ka fe nuk ka asgje, ne kete vend as hiei nuk ekziston eshte e pa diskutueshme mos ekzistimi i poezise dhe zanatit. Necip Fazil Kisakyrek
♦ Dituria pa fe eshte qorre, feja pa dituri eshte topalle. Einstein
♦ Njerezit shkruajne, luftojne dhe vdesin per fe por nuk dine te jetojne per te. Colton
♦ Thesari me i madh i mendjes se shendoshe eshte feja. Per kete arsye feja e njeriut eshte mendja. Tek ai qe nuk ka mendje nuk ka as fe. Hadith

LYPSI

♦ Njerezit me te urryer tek Allahu jane ata qe lypin neper xhami. Aty ku duhet ti lypin Allahut i lypin njerezve. Nese njerezit nuk u japin ate efare duan i bejne te hyne dhe ne gjynah. Muadh b. Xhebel r.a
♦ Rera sa do qe kokrrizat i ka te vogla nuk ma do mendja se i mbushet syri lypesit. Sadi
♦ Lypesi nuk ka burreri. Dostojevski
♦ Nuk je lypes ne dyert e te tjereve per kete arsye si shenje falenderimi mos e kthe me duar bosh lypesin qe te vjen ke dera. Sadi
♦ Lemosha e shumte shton numrin e lypesve. Goethe
♦ Po te mos genjenin te varfrit ata qe do te kthenin me duar bosh lypesit nuk do te gjenin shpetim. Hadith


GJUHA
♦ Kokave u vijne problemet nga gjuha. Nizami
♦ Dije se ai qe flet mire per ty pas kurrizi mund te flase edhe keq, mos harro se ai qe te transporton fjale ty transporton edhe nga ti. Imam Shafi
♦ Nese do te shohim keto qe thua ti, kane kerkuar ne te gjithe boten dhe ne asnje vend nuk kane gjetur qofte edhe nje grua pa gjuhe. Plautus
♦ Nyja e lidhur me gjuhe nuk zgjidhet dot me dhembe. Kashgarli Mahmud
♦ Gjuha eshte vegla e vetme qe mprihet duke u perdorur. Washington Irwing
♦ Fjala eshte si shtiza qe del nga harku, pasi te dale nga harku jo ti ate por te zoteron ty. Imam Shafi
♦ Gjuha e embel eshte si nje eeles qe hap edo dere. Montaigne
♦ Atyre qe kane gjuhe te embel u shtohen miqte edo dite. Hz. Ali


PROBLEMI
♦ Nuk mundem ti`a tregoj hallin njeriut te pa hall. Ai qe nuk ka vuajtur nuk ia di barren hallit. Ashik Veysel
♦ Nese ndo njeri tregohet gjakftohte me ne kur eshte i merzitur nga hallet e lavderojme por nese kete gjakftohtesi e tregon kur jemi ne te merzitur nga hallet zemerohemi me te. Montaigne
♦ Dermani i nje halli mund te jene helm per hallin tjeter. Bediuzzaman
♦ Halli qe vjen nga nje grua mund ta rregullojne vetem nje grua. Alphonse Daudet
♦ Ne diten me te veshtire u dallua mik dhe armik, nese deri sot kam pas dhjete halle sot kam pesedhjete. Pir Sulltan Abdall
♦ Hallin e kam ne zemer ku ta dine te tjeret. Ashik Veysel
♦ Mos ia trego hallin armikut, shpreh dashurine duke kenduar. Sadi
♦ Halli gjithmone i tregon rrugen njeriut. Mevlana
♦ Halli nuk e le te fleje njeriun. Victor Hygo
♦ Ne kete bote nuk ka koke pa halle. Atij qe ka halle nuk i pushon deshperimi. Yunus Emre
♦ Te qahesh per nje hall te kaluar do te thote ti hapesh deren nje halli te ri. Shakespeare
♦ Te gjithe njerezit qe i sheh dielli jane me halle. Solon
♦ Te gjithe kane force per ti rezistuar halleve te tjereve. La Rochefoucauld
♦ Zgjidhja e edo halli fitohet me kohe. Moliere
♦ Njeriut nuk i bie ne koke hall me i madh se gruaja. Plautus
NDRYSHIMI
♦ Ne nje vend ku ndryshon populli dhe aty ku ndryshon bota, ligjet nuk behen te qendrueshem. Leon Blum
♦ Ne bote nuk ndryshon asgje, ata qe ndryshojne jemi ne. Tucrean
♦ O Zot me jep guxim te ndryshoj ato gjera qe mund te ndryshohen, me jep force ti pranoj ashtu sie jane ato qe nuk eshte e mundur te ndryshohen ose qe nuk kane nevoje te ndryshohen dhe me jep dije qe te arrij ti dalloj keto dyja nga njera-tjetra. Reader Digest ♦ Nese e mendon se sa e veshtire eshte ta ndryshosh veten do ta kuptosh se sa e veshtire eshte te punosh per ti ndryshuar te tjeret. Voltaire♦ Gjerat sa te ndryshojne aq do arrijne ta mbrojne origjinen e tyre. Alponce Karr♦ Ne natyre edo gje ndryshon dhe pas edo ndryshimi fle nje pafundesi. Goethe

FEMIJA
♦ Femija nuk eshte nje ene per tu mbushur por nje oxhak per tu ngrohur. Danner
♦ Femija eshte lumturia me e madhe e botes. Dostoyevski
♦ Aroma e femijes eshte nga aromat e xhenetit. Hadith
♦ Thenia e fjales se keqe femijes e ben guximtare per te kthyer pergjigje me fjale te keqija ty dhe vellait te vet. Imam Shafiu
♦ Rritja, edukimi dhe dhenia e emrit te bukur te femijes, eshte detyre e prindit te tij. Hadith
♦ Ai qe nuk ka femijeri nuk ka as rini. Nurullah Atae
♦ Njeriu qe nuk e ka kaluar ashtu sie duhet femijerine kollaj-kollaj nuk behet njeri. Holderlin
♦ Femijes thuaji te mbajne gjuhen shiko sa shpejte ka per te mesuar te flase. Benjamin Franklin
♦ Femijet jane si betoni i pa ngrire, efare te bie mbi ta le gjurme. Haim Jinott
♦ Femijet jane pasuria e te varferve. Thomas Fuller
♦ Rruga me e mire per ti bere femijet e sjellshem eshte ti gezosh ato. Oscar Wilde
♦ Femijet kane me teper nevoje per nje shembull te mire se sa nje keshille te mire. Joseph Joubert
♦ Turpi tek femijet pergezon per edukaten e mire te femijeve. Imam Gazali
♦ Njeriu pasi behet me nipa fillon ti kuptoje femijet. Erich Kostner
♦ Kur behet mezi kale, kali pushon; kur behet djali burre babai pushon. Kashgarli Mahmut

MADHSIA
♦ E gjithe eeshtja nuk eshte te dukesh i mire dhe i madh por te jesh ne te vertete i mire dhe i madh. Beethoven
♦ Shumica e njerezve qe duken te medhenj kur i sheh nga afer humbin shume gjera nga madhesia e tyre. Landor
♦ Njerezit e medhenj e hapin gjoksin para te gjitha vuajtjeve pa asnje ankim. Schiller
♦ Njeriut qe nuk e humb pastertine e femijerise i thuhet njeri i madh. Mencius
♦ Te vegjlit vuajne kur te medhenjte emenden. La Fontaine
♦ Nuk asgje me sade se madhesia. Sepse te jesh sade do te thote te jesh pak i madh. Albert Camus
♦ Madhesia e njerezve te medhenj duket me madhesine e puneve qe bejne. Gonenli Mehmet Efendi
♦ Njeriut te cilit kur i behet kontroll dhe kur i behet verejtje kenaqet i thuhet njeri i madh. Cemil Sena Ongunavatar
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 151
Age : 23
Registration date : 10/10/2008

Shiko profilin e anëtarit http://school.ace.st

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi